Môj príbeh

Som expert na Excel v ktorom s vášňou spravujem peniaze a rád pomôžem excelovať aj Vám.

Prvý zapínam obyčajne Excel súbor v ktorom sledujem financie. Je príjemné mať ruku na pulze peňazí. Vlastných či firemných. Pri dôraze na to hlavné, je vytvorenie funkčnej tabuľky, už skôr rutina. Na rozptýlenie si užívam skôr „hlavolamy“ - Excel problémy iných. Fascinuje ma dosiahnuť skôr jednoduchosť a zrozumiteľnosť pre bežného používateľa. Úprimne, dnes už pozerám na Excel ako na farebné guľôčkové počítadlo, ktoré baví a pomáha.

Znie to dobre. Keď si však spomeniem na...

...Začiatky.

Prvé tabuľky som sa učil ešte v programoch Lotus a Lutus Improve (hocičo iné, len nie Microsoft...). Počas štúdií som prešiel na Excel. Jednoducho kompatibilita so spolužiakmi, zdielanie úloh, cvičení, bolo skutočnou výhodou.

Spomínam si na prvé „Excel“ tvorenia. Napísal som do okienka číslo. To sa preplo na nečitateľnú mriežku. Dva riadky pod ním, skočilo na ľavú stranu. To prečo??? Občas sa nezobrazilo správne. Bez varovania. Potreboval som niečo doplniť, vymazať... Netušil som, čo je to formát bunky. Potreboval som zmeniť údaje, prípadne vložiť nové do prostriedku tabuľky. Iné prepisovať, dokonca niekedy vymeniť stĺpce... Pre istotu som si občas prepočítal údaje ručne (na kalkulačke). Je to smiešne. Vtedy som sa nebavil.

Neskôr niečo, ako vypočítať priemer, počet položiek... Na súčty a podmienky som bol frajer. Mám základy programovania v jazyku Basic. Pamätá si niekto Basic? Spomínam si na jednu z najväčších výziev. Dynamický dátum – prvý deň zadám, zvyšok tabuľky sa prepíše (napr. splátkový kalendár). Ale ako správne zapísať jeho formát? A neskôr tiež linky, odkazy, prepojenia buniek, úpravy vizuálne, funkčné, práca s údajmi, vzorcami, obmedzeniami, načítaniami dát, kopírovanie, rôzne vkladanie, prepájanie listov, súborov. Dobre, ale...

Tabuľka hotová,

údaje korektné, dal som tlačiť... A vyšla mi kopa listov. Viac prázdnych, ako popísaných. A fešanda tabuľka? Objavila sa na dvoch stranách. Jasné. Má na to. Malá tlačiareň? Čo sú to tie zlomy strán? Ako tam dostanem nadpis? Aj s číslovaním a hlavičku tabuľky. Ideálne, na každom vytlačenom liste. Viete si predstaviť, čo za veci sa diali?

Možno tiež poznáte to, keď chcete prerábať tabuľku niekoho iného, aby ste si ušetrili prácu... To dopadlo veľakrát katastrofálne. Zabil som kopu času a stalo sa, že som všetko musel urobiť od začiatku. Niekedy tiež potrebujete spracovať tabuľku už preddefinovanú (napríklad pre nadriadeného). Možností, ako sa potrápiť s Excelom, môže byť veľa.

Uvedomenie zmeny,

u mňa začalo potom, keď som počul ľudí od ktorých som sa učil, že s Excelom sa obracajú na mňa. Fakt? Pochvaly mnohokrát nie sme naučený prijímať. Nevieme ako zareagovať. Ale, prijal som to.

Ako som sa k tomu dostal? Počas práce na projektoch, postupným vzdelávaním, kurzami Excelu (základ, pokročilí, vybrané moduly, prevažne so zameraním na  financie). Niekedy systémom pokus, omyl. Klasika, ako v živote.

Najskôr, som si to odsedel. To ako v práci, od rána do večera. Potom sa mi práca stala koníčkom. Tak som sa rozhodol. Prešiel som si viacero krátkodobých aj dlhodobých projektov, v rôznych oblastiach.

Dnes je Excel môj kamarát, ktorý ma nenecháva robiť dlho. Naopak pomáha a uľahčuje. Nie len v oblasti financií (biznis plány na úverové financovanie, projekcie cash flow, úvery, úroky), ale aj pri spracovaní čísiel všeobecne (napr. majetku, či obchodných modelov). Efektívne a rýchlo spracujete dáta a dostávate korektné výsledky. Môžete sa blysnúť, ale najmä ušetríte čas pre život (alebo pre viac tabuliek :-)).

Ako excelovať?

Spracoval som zopár tipov ako používam Excel a rozhodol som sa, svoje skúsenosti zdielať s ostatnými.

Môj pôvodný zámer bola podpora a pomoc pre komunitu svojich kolegov a známych, s ktorými som sa stretol počas svojej praxe. Dnes to neobmedzujem. Nech to pomôže tým, ktorý riešia problémy s Excelom, ako kedysi  ja.

Nech sa vám darí.

Späť na BLOG