Money Handled in Excel Sheets or A Simple Personal Budget.

Have you ever experienced lacking money? That fact that as soon as it comes in, it goes out without asking for permission, without hesitation?

I have heard it many times in my life. It even happened to me. Therefore, I use a trick. I put all my income and expense data in Excel Sheets!

I love money and I enjoy handling its flow even more! When the “money” comes in, I split it. First, I put aside that amount of money I want to keep. Then, I set aside a certain amount for settling fixed households and living cost bills. I apportion the rest in weeks and I continually spend it.

In fact, that is all.

How do I know how much money is left for splitting? Very easily.

In the chart, on the left side, I enter incomes and on the right side expenses (e.g. rent, mortgage, electricity, gas, phone, insurance, car, fuel, etc.).

Like as follows:

Simply_Budget

That is Zorka Zamecnikova who inspired me by this simple personal budget. Then, I got the first scheme from Peter. The one you can see in the chart is a ready-made one. Zorka gives it to all her clients as a gift in return to filling in a short questionnaire.

Download it, please, as well.

I wish you were successful in handling your money in Excel and in getting as such money as possible.

Lubos

Expert in Excel.

🙂 My passion is handling my cash-flow. 🙂

Ľuboš Bahorec

Som expert na Excel a rád pomôžem excelovať aj Vám. Milujem peniaze a s vášňou riadim ich tok. Môj príbeh nájdete tu >>>

Komentáre

  • Získajte eBook “5 jednoduchých tipov, ako krotiť Excel” na Váš email ZDARMA.

    Zadajte nižšie svoje meno a e-mail a získajte ZDARMA eBook "5 jednoduchých tipov ako krotiť Excel" Vaše osobné údaje (meno, e-mailová adresa) sú u mňa v bezpečí a budem (Ľuboš Bahorec, Malokarpatské nám.10, 841 03 Bratislava) ich na základe vášho súhlasu spracovávať podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy. Zatlačením tlačidla nižšie vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním potrebným pre posielanie eBook-u a ďalších informačných mailov odo mňa, ktoré sa budú týkať súvisiacich tém. Svoj súhlas môžete samozrejme kedykoľvek odvolať kliknutím na odkaz "Odhlásiť sa" v každom poslanom e-maile.

  • Najnovšie články

  • Kategórie