Aby mi horný riadok „neutekal“ z obrazovky.

Ukotviť priečky, Freeze Panes, Lock Rows, ukotviť horný riadok…

Zvoní mi telefón. Lucia. Milé od nej. Ale toto možno bude Excel, pomyslel som si: „Som rád, že ťa opäť počujem…“ Ona:  „Aj ja. Ľuboš prosím ťa, ako to urobiť, aby mi pri rolovaní dolu neutiekol ten vrch?“ ozvala sa mi po dlhšej odmlke bývala kolegyňa….

Presne pre toto som začal písať blog. Pôvodne môj komunikačný kanál pre (bývalých) kolegov >Prečo som začal písať tento blog.<.

V článku >Čo sa mi „nezmestilo“ do eBook-u zdarma< nájdete, ako vytlačiť dlhú tabuľku (na viac listov papiera). Na každej novej strane, bude automaticky vytlačená hlavička tabuľky – popis toho, čo sa v ktorom stĺpci nachádza.

Takže dnes jednoduchý, ale veľmi praktický tip, ako pracovať s „dlhou“ tabuľkou na obrazovke počítača, tak aby Vám „neutekal“ horný riadok z obrazovky. Po slovensky – „Ukotviť horný riadok“. A nie iba ten. Pozrime sa na obrázok nižšie:

Ukotvit-priecky1

Z ponuky si vyberte „Zobraziť“, ďalej „Ukotviť priečky“ a v rolete – „Ukotviť horný riadok“. Klik. A hotovo.

Čo sa bude diať keď rolujete smerom nadol? Aj keď sa dostanete na spodok obrazovky, riadok č.1 kde je hlavička tabuľky „vám neutečie z obrazovky preč“.

Čo ale, ak chcete aby Vám „neutiekli“ napríklad 2 či napr. 4 horné riadky? Nič jednoduchšie.

Všimnite si na prvom obrázku, kde leží kurzor (ktorá bunka je v čiernom rámiku)? Jasné, je to bunka na pozícii G5. A teraz si všimnite tabuľku nasledovnú:

Ukotvit-priecky2

Kurzor leží na B3. Na dôvažok ho máme zvýraznený žltou farbou. Teraz si z ponuky vyberte „Zobraziť“, ďalej „Ukotviť priečky“ a v rolete opäť „Ukotviť priečky“. Klik. A hotovo.

Vyskúšajte si to hneď! Keď to už máte – skúste sa kurzorom posúvať doprava. Za okraj. Zmizol Vám stĺpec „A“? (nemal by).

Ukotvením priečok si môžete zafixovať ako horné riadky, tak aj stĺpce zľava.

Ktoré? – tie ktoré sú nad kurzorom hore a naľavo. Ľahučké, však. 🙂

Ak to máte vyskúšané, super.

Ak ste to už poznali, skvele. K dispozícii sú na blogu aj iné tipy, a ďalšie nájdete v eBooku-u zdarma „5 jednoduchých tipov, ako krotiť Excel“.

Tak majte krásny deň.

..a nech sa Vám darí excelovať.

Ľuboš

PS: za námet na tip dnes ďakujem Lucii 🙂

Ľuboš Bahorec

Som expert na Excel a rád pomôžem excelovať aj Vám. Milujem peniaze a s vášňou riadim ich tok. Môj príbeh nájdete tu >>>

Komentáre

  • Získajte eBook “5 jednoduchých tipov, ako krotiť Excel” na Váš email ZDARMA.

    Zadajte nižšie svoje meno a e-mail a získajte ZDARMA eBook "5 jednoduchých tipov ako krotiť Excel" Vaše osobné údaje (meno, e-mailová adresa) sú u mňa v bezpečí a budem (Ľuboš Bahorec, Malokarpatské nám.10, 841 03 Bratislava) ich na základe vášho súhlasu spracovávať podľa zásad ochrany osobných údajov, ktoré vychádzajú zo slovenskej a európskej legislatívy. Zatlačením tlačidla nižšie vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním potrebným pre posielanie eBook-u a ďalších informačných mailov odo mňa, ktoré sa budú týkať súvisiacich tém. Svoj súhlas môžete samozrejme kedykoľvek odvolať kliknutím na odkaz "Odhlásiť sa" v každom poslanom e-maile.

  • Najnovšie články

  • Kategórie